You are here
Home > Asics

Asics Gel-Nimbus 20 – jubileusz króla komfortu

Szukając butów o maksymalnej amortyzacji trudno nie natknąć się na Nimbusa. Ten model jest już na rynku 20 lat i dorobił się szerokiego grona fanów, którzy cenią go przede wszystkim za swoją miękkość i komfort. Zobaczmy co nowego czeka nas w jubileuszowej edycji?

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

Przeznaczenie

Asics Gel-Nimbus to but do biegania z największą amortyzacją na twarde nawierzchnie. Jeden z kilku najlepiej amortyzowanych jakie można znaleźć na rynku biegowym. Przeznaczony jest dla osób ze stopą neutralną, jednak zapewnia też bardzo dobrą stabilność i prowadzenie stopy. Sprawdzi się u osób ciężkich, które wykorzystają jego  amortyzację i tych, którzy pokonują bardzo długie dystanse i szukają buta do codziennego biegania.

Asics Gel-Nimbus 20

Asics Gel-Nimbus 20

W zestawieniu głównych modeli treningowych Asicsa stoi na samym szczycie. Jest na równi ze swoim stabilizującym bratem czyli Gel-Kayano. W kategorii butów neutralnych poza Nimbusem znajdziemy jeszcze dwa modele butów – Gel-Cumulus i Gel-Pulse. Obydwa o mniejszej amortyzacji.

Szukając wśród modeli innych marek alternatywą dla Nimbusa są takie modele jak:

model waga 9US drop cena
Adidas Energy Boost
318 g 10 mm 679 zł
Asics Gel-Nimbus 20 306 g 10 mm 799 zł
Brooks Glycerin 15 260 g 10 mm 629 zł
Nike Zoom Vomero 13 306 g 10 mm 589 zł
Saucony Triumph ISO 4 306 g 8 mm 699 zł

Cholewka to tu są zmiany

W tym roku największe, choć nie przełomowe, zmiany zaszły w cholewce. Zostało to co dobre i co już stało się w Nimbusie standardem czyli bezszwowe wykończenie cholewki. Cała główna powłoka buta to jednolita siatka bez przeszyć. Wszystkie gradientowe wzmocnienia w rejonie palców, śródstopia czy logotyp Asicsa zostały na niego naniesione bezszwowo.

Asics Gel-Nimbus 20 - cholewka

Asics Gel-Nimbus 20 - cholewka

W porównaniu z poprzednikiem zmieniła się struktura samej siatki na mam wrażenie bardziej przewiewną. Nadrukowanych wzmocnień też jest mniej i nie są jednolitymi sztywnymi aplikacjami a mają postać małych owalnych elementów. Dzięki temu powinny się nie „łamać” podczas pracy i zginania buta podczas biegu.

Wewnątrz jest bardzo komfortowo. Zapiętek wykonany jest tradycyjnie z wykorzystaniem dużej ilości miękkich gąbek. Cholewka od wewnątrz jest podobnie bezszwowa jak od zewnątrz. Jest też dobrze dopasowana i but bardzo dobrze oplata moją stopę, która jest dosyć standardowa (ani wąska, ani szeroka). To dopasowanie jest na plus i sprawia bardzo dobre wrażenie.

Asics Gel-Nimbus 20 - wnętrze

Asics Gel-Nimbus 20 - wnętrze

Minimalnie gorsze wrażenie sprawia czubek buta, który również jest dobrze dopasowany i miejsca na palce oferuje niewiele. Z jednej strony to dobrze bo stopa nie jeździ i but jest dopasowany do niej na całej długości. Z drugiej najczęściej w butach biegowych tego miejsca jest jednak trochę więcej.

Podobnie jak w poprzednim Nimbusie 19 mam też wątpliwość co do rozmiaru. Wynika ona właśnie z dobrego dopasowania, które przekłada się na moją chęć przymierzenia rozmiaru większego. Wam też to polecam zrobić przed zakupem. Może być tak, że to właśnie w rozmiarze większym będziesz się czuł komfortowo.

Podeszwa – amortyzacja na najwyższym poziomie

Poduszkowe podwozie Nimbusa nie uległo zmianie w porównaniu z poprzednią edycją. Nadal mamy podeszwę skonstruowaną według „kanapkowej” filozofii FluidRide.

Jako pierwszą pod stopą mamy teoretycznie najmniej miękką piankę czyli SpEVA. Jej umiejscowienie bezpośrednio pod stopą ma zapewniać większą stabilność i jest takim buforem przed bardziej miękkimi materiałami zastosowanymi niżej.

Asics Gel-Nimbus 20 - tyłem

Asics Gel-Nimbus 20 - tyłem

Nieco niżej mamy to z czego Asics jest najbardziej znany – GEL. Jest to najbardziej miękkie tworzywo stosowane w butach Asics i przyjęło się oceniać amortyzację buta po jego ilości. W Nimbusie jest go na prawdę sporo. Występuje w trzech miejscach. Tym najbardziej widocznym i narażonym na uderzenia czyli pod piętą a także w dwóch miejscach pod śródstopiem.

Jeszcze niżej mamy najbardziej innowacyją i miękką piankę FlyteFoam. Zawiera w sobie włókna organiczne i jest o 55% lżejsza od standardowej pianki EVA i 40% lżejsza niż pianka Solyte. Z tej pianki wykonana jest dolna warstwa podeszwy i to ona w dużym stopniu odpowiada za amortyzację Nimbusów.

Pod tym kątem nic się nie w Nimbusie nie zmieniło. Nadal jest to jeden z najbardziej miękkich butów jakie można znaleźć na rynku. Sprawdzi się zarówno u cięższych biegaczy nawet około 100 kilogramowych, którzy z racji masy ciała potrzebują jak największej amortyzacji a także tych którzy najzwyczajniej w świecie szukają właśnie takich maksymalnie miękkich butów.

Asics Gel-Nimbus 20 - GEL przód

Asics Gel-Nimbus 20 - GEL przód

Lżejsi biegacze natomiast najczęściej wybierają mniej amortyzowane Cumulusy czy nawet Pulse. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie aby także oni mieli biegać w Nimbusach.

Bieżnik w Nimbusach nie uległ zmianie. Przez jego środek przechodzi charakterystyczna linia Guidance Line a sama jego struktura jest umiarkowanie agresywna. Sprawdzi się na ulicach, chodnikach i utwardzonych drogach.

Asics Gel-Nimbus 20 - bieżnik

Asics Gel-Nimbus 20 - bieżnik

Stabilność i bezpieczeństwo – znak rozpoznawczy

Asics jak zawsze stawia na bezpieczeństwo i kontrolę. Z tego też powodu Nimbus jest butem, który ruch stopy kontroluje mocno. Osobom przyzwyczajonym do naturalnych i elastycznych butów może być w nich niekomfortowo. Natomiast jeśli ktoś szuka właśnie stabilności i kontroli stopy to w Nimbusach na pewno ją znajdzie.

Odpowiada za nią kilka rzeczy. Z najbardziej namacalnych i zauważanych można wyróżnić dwie. Jedna to sztywny mostek w połowie podeszwy, który ogranicza ruchy skrętne podeszwy a co za tym idzie i stopy. Druga to zewnętrzny sztywny zapiętek. Razem z tym który znajduje się w środku daje trzymanie pięty.

Asics Gel-Nimbus 20 - Guidance Line

Asics Gel-Nimbus 20 - Guidance Line

Waga raz w górę raz w dół!

W przypadku butów o bardzo dużej amortyzacji ten parametr jest mało istotny. W tej klasie butów liczy się przede wszystkim amortyzacja i komfort a czy but będzie 20 gram lżejszy czy cięższy to nie stanowi to różnicy.

Waga Nimbusa w ostatnich latach zmieniała się raz w górę raz w dół. Tegoroczny model jest właśnie o te 23 gramy cięższy od poprzednika i w rozmiarze 12US waży 378 gramów. Choć Nimbus przytył to nadal jest lżejszy od jeszcze starszych edycji Nimbusa 17 (380 gram) i Nimbusa 18 (392 gram). Przy takiej amortyzacji i nastawieniu buta na komfort te wahania wagi są niezauważalne.

Asics Gel-Nimbus 20 - tył

Asics Gel-Nimbus 20 - tył

Podsumowanie

PLUSY MINUSY
  • doskonała amortyzacja, to jeden z najlepiej amortyzowanych butów do biegania,
  • stabilność i duża kontrola ruchu stopy,
  • bezszwowo wykończona wygodna i miękka cholewka,
  • bardzo dobre dopasowanie do stopy.
  • bardzo wysoka cena,
  • mała elastyczność.
REKLAMA

Post pochodzi oryginalnie ze strony: http://www.pawelbiega.pl/asics-gel-nimbus-20-jubileusz-krola-komfortu/

Dodaj komentarz

Top